Z historii biblioteki

w Nowym Mieście nad Wartą. Mieściła się w budynku Prezydium Gminnej Rady
    Narodowej przy ul. Poznańskiej 12. Najpierw kierowała nią Wanda Koch,
    potem Helena Guszczak (lata 1950 – 1954). Biblioteka liczyła wówczas 922
    woluminy, pod koniec 1950 r. liczba ta wzrosła do 1831 tomów.
  • 1955 r. Przekształcenie biblioteki gminnej w Gromadzką Bibliotekę Publiczną.
    Jej kierownikiem została Irena Chęcińska.
  • 1958 r. Przeniesienie biblioteki do budynku przy narożniku ul. Polnej
    Kościelnej.
  • 1972 r. Przeniesienie biblioteki do domu przy Zielonym Rynku 13.
  • 1973 r. Przekształcenie biblioteki gromadzkiej w Bibliotekę Publiczną Gminy
    Nowe Miasto nad Wartą z filiami w Boguszynie i Kolniczkach; wydzielenie
    w bibliotece nowomiejskiej Oddziału dla Dzieci.
  • 1975 r. Utworzenie Filii w Chociczy.
  • 1977 r. Przeprowadzenie biblioteki nowomiejskiej do budynku Gminnego
    Ośrodka Kultury przy ul. Poznańskiej 8a. W 1978 r. funkcję kierownika biblioteki
    przejmuje Halina Czarny.
  • 1979 r. Likwidacja Filii w Kolniczkach.
  • 1979 r. Powstaje filia w Klęce, która przejęła księgozbiór filii w Kolniczkach.
  • 1987 r. Powiększenie lokalu biblioteki o czytelnię.
  • 1990 r. Biblioteka zostaje przekształcona w jednostkę samorządową,
    finansowaną z budżetu gminy.
  • 1994 r. Zakup komputera i programu SOWA do tworzenia komputerowej bazy danych o księgozbiorze biblioteki.
  • 1996 r. Likwidacja Filii w Klęce.
  • 1999 r. Uruchomienie wypożyczeń w systemie komputerowym w wypożyczalni dla dorosłych w Nowym Mieście nad Wartą.
  • 2001 r. Biblioteka zdobyła nagrodę ufundowaną przez Marszałka
    Województwa dla najlepszej biblioteki gminnej w 2000 roku.
  • 2002 r. W wyniku przyjętego wcześniej Statutu biblioteka staje się instytucją
    kultury.
  • 2004 r. Opublikowanie w formie wydruku komputerowego Bibliografii Gminy Nowe Miasto nad Wartą do 2004 roku. W marcu odchodzi na emeryturę Pani dyrektor Halina Czarny. Z dniem 1 kwietnia stanowisko obejmuje Krystyna Muzolf. Uruchomiono wypożyczenia komputerowe w filii bibliotecznej w Chociczy.
  • 2006 r. Filia biblioteczna w Boguszynie przeniesiona została do nowego lokalu. Obecnie mieści się w Szkole Podstawowej w Boguszynie. Otwarcie nowego lokalu nastąpiło
    4 grudnia. Filia wyposażona została w nowe meble , komputer i kserokopiarkę.
    W Nowym Mieście nad Wartą uruchomiono w lutym trzy stanowiska z bezpłatnym dostępem do Internetu. Komputery pozyskano w ramach programu IKONKA. W marcu uruchomiono wypożyczenia komputerowe w Oddziale dla Dzieci.
  • 2007 r. W maju Biblioteka otrzymała nagrodę w konkursie dla bibliotek województwa wielkopolskiego na najlepszą ofertę działań marketingowych PN. „Biblioteka Jutra – Dziś” w kategorii bibliotek gminnych.
  • 2008 r. Uruchomiono wypożyczenia w systemie komputerowym w filii w Boguszynie.
  • 2009 r. Biblioteka zakwalifikowała się do Programu Rozwoju Bibliotek jako Biblioteka wiodąca.
  • 2010 r. Biblioteka i jej filie otrzymały sprzęt komputerowy w ramach PRB. Przeprowadzono modernizację Fili w Chociczy oraz remont Oddziału dla Dzieci.
    W kwietniu przy bibliotece powstała KOALICJA wspierająca działania biblioteki.
  • 2016 r. Na emeryturę odchodzi Pani dyrektor Krystyna Muzolf, stanowisko obejmuje Małgorzata Pacholska.
  • 2018 r. Biblioteka wydała z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości publikację pt. "Drogi do niepodległości. O Nowym Mieście nad Wartą i okolicach w latach 1793-1920".
  • 2019 r. otwarto budynek nowo wybudowanej Filii bibliotecznej w Boguszynie.
  • 2020 r. przeprowadzono remont Oddziału dla Dzieci oraz Czytelni.
    Biblioteka otrzymuje nagrodę od Samorządu Województwa Wielkopolskiego w XXI. edycji Konkursu „Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju województwa wielkopolskiego”.
    Biblioteka realizuje trzy projekty, na które otrzymała zewnętrzne dotacje:
    - dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Literatura”. W zakresie realizacji zadania "Tajemnice Kościoła pw. Św. Trójcy w Nowym Mieście nad Wartą - rys historyczny oraz odkrycia ostatnich lat w oczach badaczy",
    - zadanie „Na wielkopolskim szlaku - wyprawy i spotkania regionalistyczne z pasją” jest realizowane dzięki dofinansowaniu XII edycji pprogramu „Patriotyzm Jutra”, którego operatorem jest Muzeum Historii Polski w Warszawie,
    - w ramach III edycji programu „Moje miejsce na Ziemi” Zarząd Fundacji ORLEN zadecydował o przyznaniu grantu na realizację projektu „PoCZUJ bluesa do muzyki i literatury, regionu oraz jego historii.